Cultivation Nation is a SWIM BIKE RUN Triathlon

 

2018 RESULTS

 

2017 RESULTS

 

2016 RESULTS

 

2015 RACE RESULTS 

 

2014 RACE RESULTS (note this race was previously canoe, bike, run) Flint Creek PX3 Tri Series:

 

Mountain Bike   Road Bike
Over Mountain Bike Male   Overall Road Bike Male
1.       Paul Steudlein   1.        James Moellier
2.       Jeb Berry   2.       Derrick Love
3.       Patrick Bonvillain   3.       Will Breland
     
Overall Mountain Bike Female   Overall Road Bike Female
1.        Kristi Docote   1.       Nancy Phillips
2.       Ann Godfrey   2.       Ashley Boone
3.       Kelly Platt   3.       Tammy Avemono
     
Age 29 and Under Mountain Bike   Age 29 and under Road Bike
1.       Jackson McGee   1.       D. Deuscher
    2.       Daniel Griffin
Age 30-39 Mountain Bike   3.       Jonathan Holcomb
1.        Brian Dixon    
    Age 30-39 Road Bike
Age 40-49 Mountain Bike   1.       Nicole Maquin
1.        Danny Walton   2.       Jaci Mize
2.       Sean McGee   3.       Georgia Hurt
3.       Steve Campbell    
    Age 40-49 Road Bike
Age 50-69 Mountain Bike   1.       Jeff White
1.        Scott Gibson   2.       Charlie Vellon
2.       Don Ainsworth    
    Age 50-69 Road Bike
    1.       Lynn Rawls
     
    Age 70 and over Road Bike
    1.       Ross Sherman
     
    Team Road Bike
    1.       Matthews and Matthews, Attorney at Law

 

         
         

2013 RACE RESULTS:

Road Bike        
Place Name City Bib No Gun Time
1 Paul Kaufmann T-Triathlete 136 1:12:15.9
2 Michale Toris T-Triathlete 135 1:14:59.5
3 Ryan Tolbert T-Triathlete 250 1:16:53.5
4 John E. Holmes Jr. T-Triathlete 139 1:18:35.5
5 Donna Mellott T-Triathlete 148 1:19:42.3
6 Brad Solomon T-Triathlete 125 1:23:45.1
7 Ross K. Sherman T-Triathlete 111 1:28:03.9
8 Paul Smith T-Triathlete 147 1:31:39.4
9 Ashley L. Boone T-Triathlete 102 1:32:16.2
10 Leah Tolbert T-Triathlete 149 1:34:30.0
11 Richard Rogers T-Triathlete 143 1:35:03.5
12 Jason Bowie T-Triathlete 138 1:35:39.1
13 Amanda Donald Hudson T-Triathlete 105 1:36:01.6
14 John G. Simon T-Triathlete 113 1:45:04.9
15 Amanda Toris T-Triathlete 134 1:58:38.1
16 Don Ainsworth T-Triathlete 101 2:01:13.6
17 Candice N. Simon T-Triathlete 112 2:03:58.1
18 Julie Plustache T-Triathlete 108 2:26:33.5
19 Sharon K. Ezell T-Triathlete 104 2:44:13.0
         
Relay        
Place Name City Bib No Gun Time
1 David Colson R-Relay 153 1:05:49.4
2 Trevor Cuties R-Relay 123 1:42:57.7
         
Mountain Bike        
Place Name City Bib No Gun Time
1 Paul L. Steudlein T-Triathlete 114 50:11.5
2 Jeb Berry T-Triathlete 142 54:11.5
3 Pete Moran T-Triathlete 129 59:18.0
4 Glenn Catoe T-Triathlete 128 59:34.4
5 Jimmy Krebbs T-Triathlete 145 59:39.9
6 Jason Sciple T-Triathlete 137 1:04:42.4
7 David Seyfarth T-Triathlete 130 1:05:26.0
8 Joey W. White T-Triathlete 117 1:09:17.0
9 Meg Cain T-Triathlete 141 1:10:03.8
10 Robert Brooks T-Triathlete 127 1:10:18.2
11 Bill Prine T-Triathlete 131 1:12:15.8
12 Jeff W. White T-Triathlete 116 1:13:11.5
13 Collin Somers T-Triathlete 152 1:15:27.1
14 Brian Dixon T-Triathlete 140 1:16:06.9
15 Scott Gibson T-Triathlete 144 1:16:30.7
16 Ashley E. Miles T-Triathlete 107 1:16:52.0
17 Stephen Campbell T-Triathlete 103 1:20:40.2
18 Kale Thomas T-Triathlete 115 1:23:48.4
19 Ross A. Sherman T-Triathlete 110 1:30:04.9
20 Karen Sherman T-Triathlete 124 1:30:56.1
21 Vick Smith T-Triathlete 151 1:33:04.4
22 Michael Milstead T-Triathlete 146 1:37:03.2